Společnost Nissan Motor Co. Ltd představila smělé plány, které do budoucna chystá pro svou sportovní divizi Nismo. Jednou z nesporných hvězd tokijského autosalónu je automobil Nissan Juke Nismo, který zosobňuje představu, jak by měla vypadat luxusní sportovní verze úspěšného kompaktního crossoveru.
Nissan Juke svým osobitým stylem pořádně zamíchal pořadím ve vysoce konkurenčním segmentu B, jenže koncept Juke Nismo je ještě daleko dynamičtější. Je nižší, širší a má ostřejší výraz. Nemusí se ani rozjet a je zřejmé, že jde o výkonný vůz.

Je určen pro automobilové nadšence, kteří hledají vůz s výraznou osobností. Koncept Juke Nismo převzal jedinečnou kombinaci živosti kompaktního automobilu, odezvy typické pro kupé a síly SUV, kterou nalezneme u běžné verze, a ještě ji zdokonalil.

„Úspěšný globální prodej vozu Nissan Juke jasně prokázal, že zákazníci hledají něco nového,“ prohlásil Andy Palmer, výkonný viceprezident, Nissan Motor Co., Ltd. „Koncept Juke Nismo tuto představu posouvá na další úroveň. Je energický, osobitý a velmi atraktivní.“

 

Koncept Juke Nismo se honosí karosérií provedenou v charakteristických barvách značky Nismo, perleťově bílé s červenými prvky. Karosérii vyladili specialisté na aerodynamiku s ohromnou základnou neocenitelných zkušeností nashromážděných při optimalizaci karosérií závodních automobilů.

Stejně jako u závodních speciálů, nemá karosérie konceptu Juke Nismo jen dobře vypadat, ale hlavně být dynamicky nanejvýš účinná. Nové jsou například upravené nárazníky vpředu i vzadu, širší blatníky a boční prahy.

Nižší vztlak znamená, že se zvětšila kontaktní plocha pneumatik s vozovkou. To zajišťuje lepší přilnavost, k níž přispívají i nové stylové 19palcové ráfky z lehkých slitin.Přepracovaná je také mřížka chladiče a nové boční prvky přibyly na spojleru zadních dveří, což přispívá k lepšímu obtékání proudu vzduchu. Změnil se tvar zpětných zrcátek, který vylepšuje aerodynamický výkon vozu a snižuje vztlak vozu vpředu i vzadu, aniž by rostl aerodynamický odpor.

Rukopis značky Nismo je patrný i na podvozku, který je snížený a tužší. To se podařilo díky značkovým dílům, které budou k dispozici v rozšířeném katalogu dílů a doplňků společnosti Nismo. Změny se týkají také 1,6litrového zážehového turbomotoru s přímým vstřikováním, který nyní podává vyšší výkon.

Prvky značky Nismo se objevily i v interiéru konceptu. Úpravy doznaly části kabiny, které působí na řidičův zrak, sluch a hmat – například volant, pedály, přístroje, řadicí páka a čalounění dveří. Cílem úprav je poskytnout řidiči lepší prožitek při řízení. Výkonnost vozu dále podtrhují speciální kožená sedadla, zatímco tachometr je zdůrazněn červeným osvětlením přístroje i ukazatele.

Pocit sportovnějšího vzhledu kabiny řidiče posilují matné efekty, které nahradily dříve lesklé povrchy. Kovový povrch naopak získala dramatická středová konzola, připomínající palivovou nádrž motocyklu, což ještě více nahrává pocitu přísné účelovosti konceptu.

„Koncepční vůz je důkazem toho, že značka Nismo přináší tradičním vozům Nissan, např. modelu Juke, novou úroveň osobitosti. Budoucností divize Nismo je přijít s modely luxusních sportovních vozů pro širší spektrum zákazníků,“ řekl Shoichi Miyatani, prezident společnosti Nismo a dále dodal: „Naše připravovaná modelová řada bude stejně tak dostupná a inovativní jako všechny ostatní produkty Nissan, ale s přidanou energií značky Nismo bude nyní ještě větší radost je vlastnit a řídit.“

Tisková zpráva/-PS-