Ušitý na míru: MINI Clubman Bond Street

Jedním z pilířů úspěchu značky MINI je těsné propojení mezi zákazníky a jejich vozy, které začíná ještě před usednutím za volant. MINI nabízí neobyčejně široké spektrum příslušenství a možností výbavy, které umožňují každý vůz velmi osobitě přizpůsobit individuálnímu vkusu a požadavkům jednotlivých majitelů.

Nejnovější ukázka nabízených možností individualizace vozů MINI se představí na ženevském autosalonu 2013 v podobě vozu MINI Clubman Bond Street. Tento na zakázku vyráběný ambasador značky se vyznačuje exkluzivními doplňky designu a bohatou výbavou, z nichž je zřejmý odkaz na britský životní styl a prémiovou kvalitu ve stylu MINI. Prodloužený rozvor a vrozenou dynamiku vozu MINI Clubman účinně podporuje spojení metalické černé barvy Midnight Black a béžové barvy Cool Champagne, která je použita na střeše, vnějších zpětných zrcátkách, zadních C sloupcích a pro lemování dvojice pruhů na kapotě motoru. Exkluzivita a mimořádná kvalita doslova čiší z provedení interiéru, kde zaujmou specificky navržená sportovní sedadla s černým koženým čalouněním Carbon Black a kontrastními švy v provedení Deep Champagne. Zaujme též kůže použitá pro obšití přístrojové desky. Atmosféru dokreslují dekorační prvky v barvě Deep Champagne.

 

V ženevské expozici doplní nové MINI Clubman Bond Street další speciální model MINI Hyde Park, který je dodáván v provedení MINI i MINI Clubman, a to v barevné kombinaci bílá Pepper White se střechou Cool Champagne. V těsné blízkosti bude stát další stylový exponát, tentokrát ale bez střechy – MINI Highgate Cabrio. V tomto čtyřmístném voze se skládací střechou dřímá aura exkluzivity a neodolatelné individuality ve velmi britsky zdrženlivém provedení.

Extrémní sportovní výkonnost v nenapodobitelném stylu: MINI John Cooper Works Paceman

MINI a John Cooper Works jsou dvě nerozlučná jména, která toho společně hodně dokázala v závodech, ale také ve stavbě automobilů přinášejících potěšení z jízdy na běžných silnicích. Posledním příkladem spolupráce je MINI John Cooper Works Paceman, který je v pořadí již sedmým vozem této nové sportovní divize značky MINI – John Cooper Works. Po modelu MINI John Cooper Works Countryman je tento vůz druhý, který mezi tyto sportovní modely přináší spojení přeplňovaného motoru a pohonu všech kol.

Motor: dravá dynamika a minimální spotřeba paliva zásluhou přístupu MINIMALISM

MINI John Cooper Works Paceman pohání čtyřválec o zdvihovém objemu 1598 cm3. Nejnovější generace motorů John Cooper Works v sobě spojuje zkušenosti získané na závodních tratích s prověřenými technologiemi BMW Group. Mezi specifické vlastnosti motoru patří zesílené písty, odlehčená kliková hřídel, hliníkový blok motoru, optimalizovaný systém chlazení, sání a výfuku. Turbodmychadlo je doplněno rozměrným mezichladičem stlačeného vzduchu. Samozřejmostí je spojení dvoukomorového turbodmychadla twin-scroll s přímým vstřikováním benzinu, proměnným časováním a systémem proměnného zdvihu sacích ventilů VALVETRONIC (technologie BMW Group).

Motor MINI John Cooper Works Paceman disponuje nejvyšším výkonem 160 kW/218 k při 6000 min-1. Funkce overboost umožňuje zvýšit točivý moment 280 Nm dosahovaný v rozmezí 1900 až 5000 min-1 až na 300 Nm mezi 2100 a 4500 min-1. Tyto parametry jsou základem pro vitální akceleraci, která je současně podpořena podmanivým zvukem sportovní výfukové soustavy.

Standardem je pohon všech kol ALL4, šestistupňová samočinná převodovka je na přání

Síla motoru napříč uloženého motoru putuje na všechna čtyři kola MINI John Cooper Works Paceman. Pohon všech kol ALL4 je vybaven elektromagnetickým systémem rozdělování točivého motoru mezi nápravy, který umožňuje plynule variabilní distribuci točivého momentu mezi přední a zadní nápravu. Ve standardních situacích putuje k zadním kolům 50 procent síly motoru, v extrémních podmínkách se tento poměr může zvýšit až na 100 procent. Tím může vyniknout talent MINI v otázkách obratnosti, ale současně je zajištěna stabilita za každého počasí. Řídicí elektronika systému ALL4 je přímo integrována do stabilizačního systému DSC, což je přínosem pro rychlé a extrémně přesné reakce na měnící se trakční podmínky. Systém DSC pracuje aktivně tak, že dokáže vhodným nastavením rozdělení točivého momentu zvýšit agilitu a rychlost jízdy v zatáčkách.

Na přání může být standardně dodávaná šestistupňová manuální převodovka nahrazena samočinným ústrojím se stejným počtem převodových stupňů. Obě převodovky byly upravené pro zvýšený výkon použitého motoru a současně mají omezené vnitřní ztráty. Samočinná převodovka je vybavena řadicími páčkami umístěnými na volantu, které umožňují manuální změnu převodů.

MINI John Cooper Works Paceman je schopné s oběma typy převodovek z klidu na 100 km/h zrychlit během 6,9 s a ve spojení s manuálním řazením dosáhnout nejvyšší rychlosti 226 km/h (automat: 224 km/h). Tyto vzrušující dynamické parametry se v případě MINI John Cooper Works Paceman spojují s příkladnou úsporností, na které mají značný podíl technologie z přístupu MINIMALISM – rekuperace kinetické energie, ukazatel rychlostních limitů nebo u manuálních verzí funkce Auto Start/Stop. Kombinovaná spotřeba činí 7,4 l/100 km (automat: 7,9 l/100 km), produkce emisí CO2 172 g/km (automat: 184 g/km).

Navržen tak, aby poskytl závodní charakter jízdy: podvozek, aerodynamika, design a interiér podle John Cooper Works.
Dalším klíčem k jízdní podmanivosti MINI John Cooper Works Paceman je podvozek, který byl pro tento typ speciálně naladěn. Spolehlivým základem je přední náprava typu McPherson, víceprvkové zavěšení zadních kol, elektrický posilovač řízení a vysokovýkonná brzdová soustava. Sportovně naladěný podvozek se vyznačuje specificky naladěnými pružinami a tlumiči, stejně tak jako tlustšími stabilizátory. Světlá výška byla snížena o 10 mm. Stabilizační systém DSC je doplněn režimem DTC (Dynamic Traction Control). Samozřejmostí je též tlačítko Sport, které na přání přiostří charakter motoru, zvukový projev vozu, stejně tak jako činnost posilovače řízení a strategii řazení samočinné převodovky (je-li ve výbavě).

Standardní výbavou MINI John Cooper Works Paceman jsou 18palcová kola Twin Spoke s leštěnými čelními plochami a černými ráfky. Na přání jsou k dispozici 19palcová kola Cross-Spoke Crusher.

Extrovertní design tohoto prvního prémiového Sports Activity Coupé vyzařuje dynamickým sebevědomím. Dramaticky řešená příď účinně ladí se zvýrazněnými elegantně sportovními blatníky a jemně se směrem k zádi svažující linií střechy. Sportovní charakter ve srovnání se standardními modely zvýrazňuje aerodynamický paket MINI John Cooper Works, který je tvořený upravenými spodními částmi nárazníků, stejně tak jako nástavci prahů. Tyto prvky společně usměrňují proudění vzduchu kolem karoserie. Jednoznačnými identifikačními prvky jsou také loga umístěná v masce chladiče, na zádi a na prahových lištách. Zákazníci mají na výběr jednu z devíti barev karoserie s možností objednání střechy v kontrastním provedení.

Sportovní charakter MINI John Cooper Works Paceman je jasně patrný také uvnitř. V zadní části interiéru je umístěna dvojice samostatných sedadel, které vytvářejí atmosféru salónku. Sportovní, kůží čalouněný volant upoutá kontrastním šitím a logem John Cooper Works. Tmavou barvou jsou provedená i pozadí přístrojů – rychloměru cejchovaného do 260 km/h a otáčkoměru. Čalounění stropu má černou barvu. Emoce vzbuzuje řešení řadicí páky s červeným schématem řazení a stejnou barvou provedenými kontrastními švy. Kontrastní šití je použito také na čalounění sportovních sedadel látkou Diagonal Track John Cooper Works Carbon Black. Na přání lze objednat sportovní sedadla čalouněná černou kůží Carbon Black Championship Red.

Dekorační lišty v lesklém černém provedení Piano Black navozují uvnitř MINI John Cooper Works Paceman atmosféru motorsportu. Na přání lze vnitřní prostor zvýraznit provedením Chili Red, které na přístrojovou desku, dveře a středovou konzoli přidává červený akcent.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.