Nestalo se mi to poprvé, ale opět se mi to připomnělo minulý týden, když jsme testovali Nissan Micra. Na pohled malé auto, a tak si spousta řidičů ve větších autech, zejména VW Passat a Škoda Octavia, asi říkají: „Co tady tahle malá plechovka má co dělat?!“ A podle tohoto hesla se k „nám“ chovají.

Bývalo téměř pravidlem, že při jízdě po dálnici rychlostí 150 km/h za jiným autem nebo 90 km/h za kamionem, jsme měli řidiče nedočkavce nalepené „na zadku“, i když bylo jasně vidět, že před námi je pomalejší auto a není kam uhnout. Blikáním a neustálým gestikulováním nám tito řidiči potřebují dokázat, že když jedeme v malém autě, tak nemáme na dálnici co dělat? Když už jsem zmínil Micru a kamion, tak v jejím případě a dálničním provozu se ale mnohdy stalo, že když naše „překážka“ přejela zpět do pravého pruhu, podřadil jsem, šlápl na plyn a zrychlil opět na svých „tempomatových“ 140, zmizel jsem řidičům nedočkavcům z dohledu. Ti mě s tím typickým ohlédnutím se na „svoji oběť“ předjeli až po několika stovkách metrů.

Případy, kdy jsem asi na silnici neměl co dělat se ale stávaly i ve městě. Stojím v koloně odbočujících aut vlevo a dávám přednost protijedoucím autům. Za sebou mám opět nedočkavého řidiče ve větším autě, který mě asi upozorňuje troubením, že bych měl jet. Ovšm ptám se proč? Mám ohrozit projíždějící řidiče v protisměru? Mám jim tam vjet, aby kvůli mě museli brzdit? Ne! Počkám, až budu moci odbočit bezpečně. Řidič za mnou má ale jiný názor. Za stálého troubení mě objíždí a odbočuje těsně před protijedoucím autem, jehož řidič musí brzdit a přemýšlí, co se děje…

 

V běžném životě jezdím autem střední třídy a výše popisované se mi nestává. Malá auta jsou sice zábavná, což zmiňovaný Nissan Micra potvrzuje, ale zároveň „jsou nebezpečná“… ne samy o sobě, ale okolním řidičům. Proč v České Republice lidé jezdí tak, jako by před jízdou mozek odložili z hlavy do kufru?!

-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.