K napsání tohohle postesknutí mě donutila včerejší večerní jízda po dálnici. Tomáš se už sice několikrát nad nešvary českých řidičů zamýšlel, například tady nebo tady, ale je to jako by házel hrách na zeď… Zamýšleli jsme se už také nad tím, jak složité to na silnicích řidiči malých aut mají, ale já jel v autě střední třídy.

Představte si situaci: Na dálnici zúžení, kolona kam až oko dohlédne, a správně řazení z levého pruhu do pravého. Standardní situace, řeknete si… Ale dálnice má ještě odstavný pruh, který ti „slušnější“ používají ke sjezdu na nejbližší odbočce, ale ti nedočkaví jako standartní pruh dálnice, ze kterého je potřeba se zařadit do toho, který pokračuje, a nejlépe tak, že omezí nebo dokonce ohrozí řidiče v „původně“ pravém i zařazující se řidiče z levého. „Zip“ zde pak logicky nemůže fungovat…

Stojím si v levém pruhu a čekám, až se dostanu „jako zub“ na řadu do relativně slušně fungujícího zipu. Když už mohu přejet a auto v pravém pruhu mě pouští, musím v půlce změny pruhu zabrzdit, protože se mi tam z odstavného pruhu nacpalo jiné auto. Dobře, ok, přejdu to mávnutím ruky. Za pár chvil ale vidím v pravém zrcátku velký Mercedes-Benz GL, který se jen pár centimetrů od mého zadního světla hrozivě zhoupne. To jak musel zabrzdit, protože jinak by se mezi mě a auto za mnou nevešel. To už se mi začínala vařit krev. Stále to ale nebylo vše…

 

Rozjeli jsme se a tohle dvě tuny těžké auto za mnou jelo tak blízko, že se mi zdálo, že trojcípá hvězda v masce je snad už v mém kufru. Několikrát se kolona téměř zastavila a při každém brzdění jsem čekal, že ucítím ránu. Naštěstí se tak nestalo. Nechápu, proč si řidič nenechal normální odstup. Předjet mě nemohl a rychleji jsme taky jet nemohli, nepomohl si.

Zúžení skončilo, auto přede mnou se „uklidilo“ do pravého pruhu a před námi se otevřela volná dálnice. Rozjel jsem se s nohou na zemi na „svou“ dálniční rychlost a řidič „gé-elka“ zůstal někde vzadu. Předjel mě až po několika stech metrech, kdy už jsem nezrychloval.

A já se ptám, proč mají někteří řidiči potřebu dokazovat si, že jsou na silnici lepší, a že my ostatní na ni nepatříme? Pominu teď tenhle konkrétní případ, protože příště to může být otřískaná popelnice nebo zánovní hatchback… Stávají se vám podobné situace taky? Podělte se s námi o vaše zážitky v komentářích.

 

-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.