Londýnská policie včera zveřejnila několik fotek superaut. Jsou to auta, která byla policisty od roku 2011 zabavena v rámci policejní akce Cubo. A budete se možná divit za co…

Rozhodně nejde o žádná běžná nebo levná auta. Mezi zabavenými auty jsou takové skvosty jako například Lumma Design Porsche Cayenne, Lamborghini Aventador nebo Ferrari FF a další. Operace Cubo se zaměřila zejména na nepojištěná vozidla. Důvod je jednoduchý. Pojištění je ve Velké Británii velmi drahé. A co je drahé, lidé zkrátka mnohdy neřeší. Při poslední úterním zátahu tak bylo odhaleno několik stovek nepojištěných aut, 552 jich policisté zabavili a 105 lidí zavřeli za jízdu nepojištěným vozem, alkohol nebo drogy za volantem, řízení bez řidičského oprávnění, převoz kradeného zboží a podobně.

Akce Cubo je dlouhodobá. Strážníci s ní začali již v říjnu 2011 a od té doby odhalili přestupky u 44 tisíc automobilů a zatkli na tisíc lidí.

 

Jenže pozor! Na to, aby policisté zabavili auto nemusíte jezdit do Velké Británie. Ústavní soud v České republice včera rozhodl, že za určitých okolností se to může stát i u nás. Pokud budete v autě převážet nezdaněné zboží (to auto nemusí být řidiče), může vám ho celní správa zabavit. V zákoně se sice říká, že celníci musejí důkladně zvážit, komu vůz zabaví, ale nic jim nebrání zabavit řidiči auto pouze půjčené. Oporu naleznou v zákoně o spotřební dani.

Pavel Polák, vedoucí právního odboru Celního ředitelství v Brně k tomu dodal: „O propadnutí aut státu rozhodujeme zcela mimořádně. Zjišťování vztahu mezi daňovým delikventem a majitelem vozu, na které upozornil Ústavní soud, je samozřejmě důležité a my mu věnujeme velkou pozornost.“

-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.