Podle opakujícího se nářku České kanceláře pojistitelů (ČKP) se nepříznivý vývoj v oblasti neživotního pojištění dosud nezvrátil. Celkový pokles trhu neživotního pojištění o 1,2 mld. Kč v roce 2011 oproti předchozímu roku byl způsoben zejména výrazným poklesem předepsaného pojistného u pojištění vozidel, konkrétně u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinného ručení) o více než 8 %. Náklady na odškodnění dopravních nehod z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které vznikly pojišťovnám v roce 2011, převýšily loňské vybrané pojistné z povinného ručení o jedno procento. Výše pojistného je pod hranicí souvisejících nákladů, což může z dlouhodobého hlediska způsobit některým pojistitelům problémy. Pro další snižování už není prostor a pojišťovny budou do budoucna nuceny změnit strategii boje o klienta. Loňský rok byl tedy podle ČKP posledním rokem, kdy ceny pojištění vozidel klesaly.

Stejnou řečí hovoří i pojišťovny. Podle mluvčí jedné z nich se každoročně zvyšuje objem vyplacených peněz na škody z povinného ručení, přesto jsme byli již minimálně tři roky svědky snižování cen povinného ručení. Pojistné u nově uzavíraných pojistek dokonce loni klesalo nejrychleji za poslední roky. Dlouhodobě je ale tento trend podle ní neudržitelný.

Co si z toho má řidič vzít? Bude povinné ručení dražší?

 

Zdá se, že ceny povinného ručení se již dostaly na své minimum. I tak se nedomnívám, že by v  nejbližší době došlo k nějakému zásadnímu či dokonce skokovému zdražení povinného ručení. Povinné ručení v České  republice poskytuje 14 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje je podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií. Pojišťovny se průběžně snaží o úpravy cen pojistného formou zdražování poskytovaných připojištění (jako například připojištění skel) , které zase na druhé straně kompenzují (už ovšem nikoliv plošně) různými slevami nebo v současnosti velmi populárními akcemi cílenými na vybrané skupiny klentů.

Doslova hitem posledních měsíců se stalo rozšíření povinného ručení o další (z pohledu zákazníka) atraktivní připojištění. K povinému ručení si lze dnes přidat nejen pojištění živlů (dobré pro kroupy apod.), střet se zvířetem, náhradní vozidlo, ale také třeba poškození zaparkovaného vozidla zvířetem (hodí se pro kuny a podobnou havěť) nebo první škodu bez vlivu na bonus. Samostatnou kapitolou je pak rozsah asistenčních služeb, jejichž vyšší úroveň je za příplatek. Na první pohled dobrá zpráva pro majitele aut a řidiče. Obávám se ale, že z pohledu ceny za takové pojištění už to dlohodoběji tak příjemné nebude.

Krátkodobě si tak pojišťovny nepochybně zajišťují přísun (podle jejich názoru) tolik potřebných a chybějících peněz. Celková hladina odškodného bude díky širší pojistné ochraně narůstat (a možná výrazněji) nad úrovní inflace spotřebitelských cen i růstu mezd. Navíc výše odškodného vzroste také změnou odškodňování škod na zdraví vyplývající z nového občanského zákoníku.

Obávám se, že třináctý rok tohoto tisíciletí bude rokem plíživého zvyšování cen povinného ručení, které si v druhém pololetí možná i poskočí.

Chcete levnější povinné ručení? Kontaktujte pojišťovacího makléře Finkap, s.r.o. a nechte si ho přepočítat!

PR/-VS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.