Jak přizpůsobit styl řízení vzhledem k zimnímu počasí?

Autor: Tisková zpráva - 28. 12. 2017


Na silnicích se dnes i včera po ránu objevovala námraza a na horách leží sníh. Návyky z letního ježdění je potřeba přeorientovat na ty zimní, kdy je často snížená míra přilnavosti na minimum. Na řidiče ale čekají i další nástrahy. A jak se na některé z nich připravit? Poradíme vám.

Pozor na námrazu

Největší komplikací je pro řidiče v zimních měsících led a sníh. Souvislá vrstva ledu je totiž ještě záludnější než vrstva vody. I kvalitní zimní pneumatiky mají na zamrzlém hladkém povrchu horší trakci (tření) než na suchém asfaltu. Když je led navíc pokrytý vrstvou sněhu a řidič jej na první pohled nevidí, zrádnému povrchu pak mnohdy nestihne zavčasu přizpůsobit styl jízdy.

Důležité je tedy snažit se vnímat chování auta ještě bedlivěji než v létě. A to i v případě, že vozovka na první pohled zamrzle nevypadá. Vždy je lepší snažit se problémům předcházet, než je potom řešit. Na to už totiž může být někdy pozdě.

Snažte se předvídat situace

Předvídat, předvídat, předvídat. To je pravidlo, které by si měli vštípit všichni řidiči po celý rok. A v zimě dvojnásob. Předvídat je potřeba nejen chování ostatních řidičů, ale i okolního prostředí. Což v zimních měsících bývá často problém, protože podmínky na vozovce se mohou změnit během chviličky.

Pozor na mosty

K základním hrozbám, na kterých je potřeba počítat s námrazou, jsou mosty. Velká vlhkost a absence izolace v podobě půdy zde způsobují, že je asfalt často pokryt vrstvičkou ledu mnohem dřív než na okolních silnicích.

Do lesa opatrně

Dalším místem, kde je potřeba zvýšit pozornost, je les. Kromě často se vyskytující zvěře vás zde může opět překvapit led i ve chvíli, kdy je silnice ještě těsně před lesem suchá. Led na vozovce, která leží dlouhodobě ve stínu, nestihne totiž tak rychle roztát.

Vnímejte výstražné značky

Uvědomit bychom si měli i to, že dopravní značky mají na cestách svůj smysl a musíme jim proto věnovat pozornost. Nemávejte proto rukou ani nad značkami, jako je boční vítr, nebezpečí smyku, dvojitá zatáčka či jiné nebezpečí. Jakmile nějakou takovou značku vidíte, je vždy dobré zpomalit a jet opatrněji.

Plynulost jízdy nadevše

Plynulá jízda nemá pouze tu výhodu, že vám nebudou v autě zvracet děti, její smysl je daleko hlubší. Díky ní se totiž dovedete vyhnout řadě komplikací.

Žádné zbytečné pohyby

Správný řidič ví, kdy má přidat plyn a ví, kdy má brzdit. Šlapat na plyn či brzdu jen tak pro nic za nic se nemusí vyplatit. Důležité je taky brzdit i zrychlovat pozvolně a s dostatečnou rezervou, aby auto mělo na požadovaný úkon potřebný čas. Ten je totiž na zledovatělé vozovce samozřejmě delší než na suché.

Točte volantem plynule a smysluplně

Na plynulost je potřeba myslet i při pohybu volantem. Průjezd zatáčkou je v zimě často rizikovým procesem. Postupným a pozvolným stáčením volantu a plynulým projetím zatáčky se můžete problémům vyhnout.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru