Britský Jaguar má bohatou historii plnou sportovních a supersportovních vozů. Po řadě let relativní nudy v područí Fordu, se nyní značka vrací ke kořenům a nabízí jeden nadupaný model za druhým. Nejnovějším přírůstkem je XFR-S, nejsilnější verze řady XF.

Jaguar XFR-S poznáte díky výraznému body kitu s bohatým použitím karbonu již na první pohled. Agresivnější jsou oba nárazníky uzpůsobené k co nejlepší spolupráci s obtékajícím vzduchem. Měnily se také například boční prahy a na víku kufru se nachází pro Jaguary netypicky mohutné křídlo.

Zákazníci mohou mimo jiné volit z pěti barev karoserie –  modré French Racing Blue, červené Italian Racing Red, černé Ultimate Black, šedé Stratus Grey a bílé Polaris White. Také dvacetipalcová kola značky Varuna jsou dostupná ve třech povrchových úpravách – leštěné paprsky s lesklým černým vnitřkem, celočerné lesklé nebo technická šedá.

 

Pod kapotou XFR-S pracuje přeplňovaný vidlicový osmiválec o objemu 5,0 litru, ze kterého se Jaguaru podařilo dostat 550 koní a 680 Nm. Díky těmto hodnotám zrychlí tahle nabroušená kočka z klidu na 100 km/h za 4,6 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezena na rovných 300 km/h.

Zážehová jednotka je spojena s automatickou převodovkou Quickshift, která je schopná rozpoznat a přizpůsobit se jízdnímu stylu řidiče. Nabízí také možnost řadit pádly pod volantem, přičemž i v manuálním módu se snaží měnit svoje chování podle toho, co se zrovna s vozem děje.

Také podvozek doznal řádných změn a kromě jiného byl přitvrzen (vpředu i vzadu) až o 30 procent. Celkové úpravy měly za úkol zvýšit stabilitu a ovladatelnost vozu. Systém Active Dynamics monitoruje dění pod koly a řidičovy požadavky a podle toho je schopen nastavit tlumiče do odpovídajícího módu a to až 500-krát za sekundu. Potěšení z jízdy byl přizpůsoben i výfukový systém, který díky své konstrukci pouští do kabiny výraznější zvuk a jak můžete zjistit z přiloženého videa, pracující V8 je vyloženě radost poslouchat.

Uvnitř kabiny se nachází sedadla potažená kůží ve vzoru karbonového dekoru, přičemž stehy a linky mohou být barevně sladěny s provedením karoserie. Na opěradlech je možné najít emblémy R-S. Kůží je potažená i vrchní část přístrojové desky se stejným stehováním, dekor je naopak tvořen černým kartáčovaným hliníkem. Luxusním prvkem je dále nová audiosoustava s 18 reproduktory a výkonem 825W od britské firmy Meridian.

Cenovka vozu zatím nebyla oznámena, avšak už nyní Jaguar uvádí, že počet vyrobených kusů bude striktně omezen. Například americký trh se dočká pouze dvou set Jaguarů XFR-S. Kolik se jich dostane do Evropy, potažmo do ČR, to prozatím nevíme.

 -FM-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.