Účastí na soutěži Zero Rallye pro vozy s nízkými emisemi, která vedla napříč Švédskem a Norskem, Hyundai potvrdil vhodnost třetí generace modelu ix35 FCEV, poháněného vodíkovými palivovými články k provozu v reálném světě.

Vůz řízený týmem zástupců společnosti Hyundai a novináři překonal 314 kilometrů jízdy pravidelnosti a obsadil čtvrté místo ve třídě vozů poháněných vodíkem, přičemž za sebou zanechal několik sériově vyráběných elektromobilů, vozidel s hybridním pohonem s možností vnějšího dobíjení (plug-in hybrid) a vozidel s pohonem na biopaliva.

Allan Rushforth viceprezident a výkonný ředitel společnosti Hyundai Motor Europe k tomu poznamenal: „Hyundai usilovně pracuje na výzkumu celé řady řešení pro využívání alternativních energií a základem této filozofie je náš výzkum a vývoj vozidel poháněných palivovými články na vodík. Úspěšná účast v soutěži Zero Rallye je dalším důkazem, že Hyundai ix35 FCEV, a v širším pojetí vodíkový pohon, je vhodnou alternativou spalovacích motorů pro reálný provoz po celé Evropě i po celém světě.“

 

„Hyundai dělá důležité kroky k zajištění trvale udržitelné budoucnosti automobilového průmyslu. Další jízdní zkoušky modelu ix35 FCEV na evropských silnicích přispějí k jeho úspěšnému zavedení do výroby a podpoří výstavbu a rozšiřování infrastruktury, aby se urychlila akceptace vodíku jako ‚paliva budoucnosti‘ ze strany veřejnosti,“ dodal Allan Rushforth.

Letos se konal čtvrtý ročník každoročně pořádané soutěže Zero Rallye pro vozy s nulovými a nízkými emisemi. Trasa Zero Rallye 2012 o délce 314 kilometrů zahrnovala „Zelenou dálnici“, nejdelší „čistou“ dálnici na světě mezi švédským Sundsvallem a norským Trondheimem.

Díky dvěma palubním nádržím s celkovou kapacitou pro 5,64 kg vodíku, která vystačí k ujetí 525 kilometrů v kombinovaném cyklu EU, nemusel ix35 FCEV zastavovat na čerpací stanici, přičemž do ovzduší vypouštěl pouze čistou vodu. Vůz ix35 FCEV je vybaven sadou palivových článků o výkonu 100 kW a je schopen dosáhnout nejvyšší rychlosti 160 km/h.

Základem modelu ix35 FCEV je oceňované kompaktní SUV ix35, vůz navržený, zkonstruovaný a vyráběný v evropských střediscích značky Hyundai speciálně pro evropské zákazníky.

Oficiálním dodavatelem vodíku pro Zero Rallye je společnost H2 Logic, s níž Hyundai podepsal v květnu 2011 memorandum o shodě s cílem urychlit využívání elektrické energie vyráběné z vodíku v palivových článcích pro dopravu v Dánsku a Norsku. V listopadu 2011 se Hyundai připojil k projektu H2moves Scandinavia, včetně projektového partnera H2 Logic, zaměřenému na zprovoznění prvních nových pokrokových vodíkových čerpacích stanic v norském Oslu. Cílem projektu H2moves Scandinavia je dále zvýšit veřejné povědomí o technice palivových článků a rozvíjet infrastrukturu na podporu komercializace vozidel s palivovými články.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.