Od kdy maličký Fiat 500 disponuje přeplňovaným motorem a není to Abarth? Od teď! Fiat představil novou ostřejší verzi 500 s turbem! Co je ve skutečnosti 500 Turbo? Dle Fiatu to je „čisté plátno pro originální úpravy“, po kterém se zákazníci u 500 dlouho ptali…

Pojďme začít tím nejnovějším, co v malinkém Fiatu přibylo. Ano je to motor, tedy respektive turbodmychadlo. Motor s označením I-4 má objem 1,4 litru a disponuje technologií Multiair. Výkon tohoto motůrku je 135 koní a točivý moment činí 203 Nm – celkem solidní porcička výkonu na takhle malé a lehké autíčko. Sice Fiat 500 Turbo není nejvýkonnější „pětistovkou“, tou je Abarth esseesse disponující výkonem 160 koni a 230 Nm, je však podstatně levnější než Abarth.

Aby 500 Turbo dobře zvládal nárůst výkonu a správně se „držel“ silnice, dostal vylepšené homokinetické klouby, elektronický přední diferenciál, velké přední brzdy s kotouči o rozměru 280 mm (původně z Abarthu) a vylepšené podvozkové části, jako jsou pružiny, tlumiče a řízení.

 

Kosmeticky si 500 Turbo hraje svojí hru: „Smíchej si 500 Turbo z různých pětistovek“. 🙂 Nová 500 Turbo dostala do vínku původní 16″ kola z lehkých slitin z verze Sport, z Abarthu si vzala přední nárazník, prahy, zadní nárazník a prodlouženou stříšku pátých dveří. Černě stylizovaná přední a zadní světla jsou zase velice podobná těm z 500 od Moparu spolu se sportovně laděným výfukem. Můžeme jen doufat, že výfuk bude znít stejně ůžasně jako u modelu Abarth. Zájemci o tuto novou 500 si mohou vybrat ze sedmi barev (bílá, stříbrná, šedivá, černá, červená, oranžová a modro-zelená kombinace). Látkové čalounění zůstane výhradně šedivočerné, ale na výběr bude také čalounění kůží v červenočerné nebo čistě černé barvě.

Bohužel vydání Fiatu 500 Turbo má jednu velikou vadu. Zatím toto zajímavé autíčko bude k prodeji jen v USA a nikdo neví, jestli se vůbec ukáže na prodejnách v Evropě. Můžeme si alespoň udělat představu o ceně, která činí 20 200 dolarů, to je cca 400 000 Kč a doufat, že se jednou ukáže 500 Turbo i u nás.

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.