100% elektrický model Nissan LEAF dnes dosáhl významného milníku – pokořil hranici 50 000 prodaných vozů, a posílil tak svou pozici nejprodávanějšího elektrického vozidla historie. Slouží dokonce i ve službách portugalské policie.

Pokud bychom sečetli dráhu, kterou majitelé všech Nissanů LEAF na světě urazili, aniž by přitom do ovzduší vypustili jedinou částečku zplodin, dostali bychom číslo 260 milionů kilometrů, což je větší vzdálenost, než jaká dělí Zemi od Slunce. Ani jeden z takto najetých kilometrů nepoznamenal životní prostředí žádnými škodlivými emisemi. Vozy LEAF tedy významně přispívají k zachování čistějšího vzduchu ve městech. Nejpilnějším řidičem je přitom jeden japonský majitel, který za pouhé dva roky, co se model LEAF prodává, ujel více než 175 000 km!

V 17 evropských zemích se každý den vydává na silnice celkem 7 000 těchto vozů. Nejvyšším počtem najetých kilometrů se pyšní vůz prodaný ve Španělsku, jehož počítadlo ujetých kilometrů ukazovalo po roce služby více než 43 000 km. Toto číslo výrazně převyšuje roční průměr a potvrzuje vynikající spolehlivost modelu LEAF, který již získal několik ocenění. Úspěch podtrhuje také výjimečná spokojenost zákazníků. Model LEAF získal hodnocení 95 %, a stal se tak nejoblíbenějším zástupcem modelové nabídky značky Nissan.

 

Posledních 12 měsíců přineslo Evropě výrazný rozvoj infrastruktury rychlodobíjecích stanic CHAdeMO. Jenom za uplynulý rok se počet těchto stanic, které dokážou během přibližně 30 minut dobít zcela vybitý akumulátor na 80 %, zvýšil ze 158 na 601. Podle plánů by se toto číslo mělo do konce letošního roku ještě zdvojnásobit. Dobíjecí stanice se staví na strategických místech, jako například na parkovištích u nákupních center nebo na dálničních odpočívadlech. 50 000 majitelů vozů LEAF se tak může těšit na pokračování elektrické revoluce.

O modelu Nissan LEAF

Nissan LEAF je první sériově vyráběný elektromobil, který v roce 2011 vyhrál ankety Evropské auto roku, Světové auto roku a Japonské auto roku. Od uvedení na trh v prosinci 2010 se na celém světě prodalo více než 50 000 kusů. Nissan LEAF je tak nejprodávanějším elektrickým automobilem historie. Motor poháněný střídavým proudem disponuje výkonem 80 kW a točivým momentem 280 Nm. Tyto parametry postačují k tomu, aby se ručička jeho tachometru dokázala dostat až na hodnotu 145 km/h. Elektrický motor je napájen laminovaným lithium-iontovým akumulátorem s výstupním výkonem až 90 kW. Plné nabití zcela vybitého akumulátoru trvá se standardní nabíječkou osm hodin. Při rychlodobíjení lze za pouhých 30 minut dosáhnout 80% nabití. Nissan LEAF obdržel v nárazových zkouškách Euro NCAP pět hvězdiček, a zařadil se tak po bok nejbezpečnějších vozidel na silnicích. Součástí základní výbavy Nissanu LEAF je klimatizace, satelitní navigace a zadní parkovací kamera. Výroba Nissanu LEAF v Evropě byla zahájena v roce 2013 v závodu Nissan v Sunderlandu v Anglii.

Tisková správa/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.