Na ministerstvu dopravy se hovoří o zavedení nové vyhlášky týkající se technických kontrol. Ministerstvo dopravy chce totiž unifikovat postupy stanic technických kontrol u nás tak, aby vyhovovaly standardům Evropské unie.

Podle EU má mít nově technická prohlídka na 160 kontrolovaných bodů. Technická prohlídka se tím podstatně rozšíří. Postupy některých úkonů se upraví a mnohé úkony přibudou. Namátkou: Stanice technické kontroly by měly kontrolovat stav tlumičů nebo propustnost světla skrze skla. Očekává se, že technické prohlídky budou mnohem dokonalejší, protože stávající soubor kontrolních bodů je (bez drobných změn) pár desítek let starý.

Pokud vyhláška bude schválena, měla by platit již od května tohoto roku. Velká část nových kontrolních úkonů má však odložený termín zavedení. Jedním z termínů je rok 2013, mluví se i o roku 2014. Důvodem je absence vybavení pro nové kontrolní úkony na stanicích technické kontroly – například zařízení na měření propustnosti skel nebo zařízení na měření opotřebení tlumičů.

 

Jak se to odrazí na nás řidičích? Předpokládá se zdražení a pravděpodobně i prodloužení samotné technické prohlídky. Měření emisí by se tato vyhláška neměla nijak dotknout.

Je dobré, že se zpřísňují a rozšiřují technické kontroly, aby nejezdily po silnicích auta pochybného technického stavu. Jen se obávám, že tyto úpravy se výrazně projeví v našich peněženkách. Uvidíme, co květen přinese…

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.