Společnosti BMW Group (BMW) a Toyota Motor Corporation (TMC) oznámily, že dnes uzavřely dohodu o spolupráci na výzkumu technologií šetrných k životnímu prostředí. Spolupráce by měla probíhat ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.

V rámci předběžné dohody plánují obě firmy společný výzkum na poli technologií lithium-iontových akumulátorů příští generace. Kromě toho se společnosti dohodly na vymezení a projednání dalších projektů, v jejichž rámci by bylo možné spolupracovat.

Toyota Motor Europe (TME – evropská dceřiná společnost TMC) kromě toho uzavřela smlouvu s BMW, v jejímž rámci bude BMW od počátku roku 2014 dodávat TME vznětové motory o obsahu 1,6 a 2,0 l. Motory budou určeny pro vybrané vozy automobilky Toyota, jejichž prodej se plánuje na evropských trzích. Prostřednictvím této dohody Toyota zamýšlí rozšířit svoji evropskou modelovou řadu i objem prodeje hospodárných vozů se vznětovým motorem a nízkými emisemi CO₂.

 

K oznámení se vyjadřuje Norbert Reithofer, předseda představenstva společnosti BMW AG: „Toyota je předním poskytovatelem ekologicky šetrných technologií určených pro masový trh a BMW Group je nejprogresivnějším výrobcem prémiových vozů, kladoucím důraz na trvalou udržitelnost. Nyní spojujeme síly k dalšímu rozvoji technologií šetrných k životnímu prostředí, abychom rozšířili náš novátorský potenciál v příslušných segmentech automobilového trhu. Rozhodnutí dodávat naše hospodárné a dynamické vznětové motory automobilce Toyota je dalším důležitým krokem plánovaného rozvoje našich prodejních aktivit v oblasti motorů a systémů pohonu.“

Prezident TMC Akio Toyoda uvedl: „Tuto novou dohodu s BMW o středně- až dlouhodobé spolupráci uzavíráme s velkou radostí a vzrušením, neboť BMW je firma s vlastní kulturou a historií dlouholeté výroby automobilů v Evropě, a zároveň automobilkou, jejíž vozy je radost řídit. V zájmu dalšího rozvoje automobilového průmyslu i celé společnosti plánují obě firmy sdílet své široké znalosti, zpočátku v oblasti ekologických technologií, s cílem vyrábět ještě lepší automobily.“

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.