V Americe není prakticky žádný kluk, který by neznal kaskadérskou autodráhu s angličáky Hot Wheels. Ta se na severoamerickém kontinentě zabydlela již před více než 40 lety. U nás se dostala do dětského povědomí teprve nedávno, ale je čím dál tím oblíbenější.

Američané však tuto, pro ně kultovní, záležitost povýšili ještě o úroveň výše. Postavili reálnou autodráhu, na ní vypustili ne jedno, ale rovnou dvě opravdová auta. Tahle dráha není jen tak ledajaká. Je to téměř 20 metrů vysoká dvojitá ocelová smyčka, která musí unést dva vozy o celkové váze okolo 2 tun.

Tento ztřeštěný nápad se však nemohl odehrát bez dozajista neohrožených řidičů kaskadérů Grega Tracyho a Tannera Fousta, ti mimo jiné účinkují také v propagačních videích na nový Ford Focus ST. Aby tihle dva jezdci dokázali překonat nebezpečnou smyčku a dosáhli dostatečné odstředivé síly, museli jet rychlostí přesně 84 km/h. Kdyby jeli moc pomalu, zřítili by se z dvacetimetrové výšky. Kdyby jeli moc rychle, celá konstrukce by nemusela nápor sil vydržet a mohla by se rozpadnout na kusy přímo pod nimi. Při této optimální rychlosti bylo na řidiče vyvíjeno přetížení až 7 G!

 

Říkáte si, že v reálu si s autíčky nelze hrát?  Shlédněte tedy toto video s extrémním automobilovým výkonem se zatajeným dechem stejně jako já a přesvědčte se, že vše je možné…

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.