Je pár míst na světě, které by měl každýautomobilový fanoušek alespoň jednou v životě navštívit. Vzhledem k tomu, že některá taková místa jsou našim končinám poněkud vzdálená, zkusíme se soustředit spíše na střední Evropu. Obzvlášť Německo je na taková místa poměrně bohaté. My jsme navštívili například Porsche Museum ve Stuttgartu nebo August Horch Museum Zwickau a další. Obojí mohu vřele doporučit. Ale mimo několika muzeí jsme nemohli bez povšimnutí nechat ani slavný Meilenwerk. Jak ten v Berlíně, tak ten ve Stuttgartu nám opravdu vyrazil dech. Jenže brány toho berlínského se ovšem před několika měsíci zavřely. Nevěděli jsme proč, ale teď to vypadá, že důvod je více než prostý. Berlínská pobočka Meilenwerk se bude stěhovat do větších a luxusnějších prostor a bude znovu otevírat!

Ale hezky popořádku. Meilenwerk je dobře známý, ale určitě se najdou tací, kteří o takovém místě nikdy neslyšeli. V současné době jsou v provozu pouze dvě pobočky, obě v Německu. Jednu najdete ve Stuttgartu a druho v Düsseldorfu. Během letošního roku by měly být otevřeny další v Currychu, Hamburku a během několika let opět právě v Berlíně. Tohle místo funguje jako taková velká veřejná garáž, kde jsou uskladněny ty největší veteránské skvosty, klasické sportovní vozy či úplné novinky v podobě supersportů. Celé to funguje na tom principu, že za poplatek si majitel takového vozu, který nemá už místo ve své garáži (nebo ho tam prostě nechce) pronajme parkovací místo právě v Meilenwerku. Tam se mu o vůz starají, servisují, po domluvě klidně i vyčistí, dobijí baterku a podobně. Součástí takové smlouvy s majitelem je pak i to, že vůz je na svém místě vystaven pro příchozí návštěvníky. Některé vozy jsou za skleněnou přepážkou, jiné volně stojí na ploše. Vše je však čisté, uklizené a doslova neskutečné. 🙂

 

Jednou z klíčových částí filosofie Meilenwerku je také důraz na architekturu. Všechny pobočky jsou na zajímavých místech, například pobočka ve Stuttgartu se nachátí ve starých halách, kde se dříve vyráběly motory a nová berlínská pobočka na tom se zajímavostí místa působení nebude jinak. Bude se nacházet na ostrově umístěném severně od centra Berlína, který nese název Eiswerder Havel Island. Pro potřeby Meilenwerku zde budou zrekonstruovány prostory staré pruské „Royal Fireworks Laboratory“, tedy něco jako královských hasičských laboratoří. Celý prostor má neskutečných 18 000 m2 a skládá se z několika samostatných budov. Na tento ostrov pak všechny návštěvníky a zájemce o úschovu svého plechového miláčka přepraví speciální loď a samozřejmostí je také soukromé molo. Rekonstrukce začne ještě letos na podzim a vše by mělo být hotovo nejpozději na jaře roku 2015.

Za sebe říkám, že už se otevření nemůžu dočkat. Meilenverk mě opravdu okouzlil a nová Berlínská pobočka vypadá, že bude naprosto fantastická.

-AR-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.