Britská firma našla způsob, jak z vody a vzduchu vytvořit benzin. Inženýři v malé společnosti na severu Anglie tvrdí, že za tři měsíce vyrobili pět litrů syntetického benzínu.

Metoda tkví v získávání oxidu uhličitého ze vzduchu a vodíku z vody. Jejich sloučením a dalším zpracováním vzniká metanol, který je pak přeměněn v benzín. Díky tomuto objevu bychom mohli získávat takřka neomezené množství paliva do našich plechových miláčků. Navíc, kdyby se při výrobě použila elektřina z obnovitelných zdrojů, mohlo by toto palivo být bez jakékoliv uhlíkové stopy, což by znamenalo zelenou revoluci.

Zelený benzín byl vyroben díky dvouletému projektu, který zatím stál cca milion liber (30,5 milionu korun). Firma Air Fuel Synthesis, která tento ekologický benzín vyrobila, se domnívá, že výrobní metoda by v budoucnosti mohla být využitelná ve větším měřítku, například i v rafineriích. Společnost má nicméně nyní v plánu postavit továrnu na výrobu speciálních pohonných hmot pro motoristické sporty.

 

Zatímco britská firma se snaží vyrábět palivo ze vzduchu, na druhém konci světa se Americké námořnictvo snaží získat palivo z mořské vody. V roce 2011 totiž dokázaly jejich lodě spotřebovat 2,7 miliardy litrů paliva! Vzhledem k takové spotřebě a rostoucím cenám ropy bylo donuceno i Americké námořnictvo porozhlédnout se po alternativách.

Americká metoda by měla být velmi podobná té britské. Rozdíl je však v tom, že jako zdroj oxidu uhličitého využívají mořskou vodu, která ho obsahuje až 140 krát víc než vzduch. Tím pádem by měl být americký způsob o dost efektivnější.

Díky takovým projektům se snad nemusíme bát o budoucnost spalovacích motorů a snad i za pár desítek let si budeme moci vychutnávat velkoobjemové motory v supersportech z našich snů.

 

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.