Už asi málo co mě dokáže opravdu okouzlit a vykouzlit mi na rtech úsměv. Ale takový ten s opravdu dobrým pocitem toho, že se na tomhle světě dějí ještě hezké věci. Přesně to se mi stalo, když jsem četla o jednom pánovi z amerického Springfieldu v Massachusetts.

Jmenoval se Allen Swift a dožil se úctyhodných 102 let. Už to samo o sobě je poměrně působivé, ale jeho malý automobilový příběh je ještě zajímavější. Nejen, že dle slov své rodiny byl tenhle pán opravdový gentleman, ale vlastnil také jeden z nejzajímavějších vozů Rolls Royce, které kdy nejen v Americe jezdily. A aby toho nebylo málo, měl tolik rozumu, že dokázal svému jedinečnému vozu zajistit správnou péči i po své smrti.

Jestli vám až doteď nešel dohromady vůz Rolls Royce a Amerika, hned vysvětlím. Ale popořádku. Otec dal tenhle úžasný Rolls-Royce Piccadilly P1 Roadster mladému Allenovi za maturitní vysvědčení v roce 1928. V tom roce bylo auto také vyrobeno.

 

Mezi lety 1920-1931 se totiž automobilka Rolls Royce snažila expandovat do Ameriky a svou malou továrnu, v níž se za celou dobu působnosti vyrobilo pouze 2 944 vozů, měla právě ve Springfieldu. Proto mohl mladý Allen dostat nový vůz. Okamžitě se prý do auta zamiloval a celý svůj život mu věnoval jen tu nejlepší péči. Například v roce 1988 byl vůz kompletně (včetně motoru) rozebrán, zrestaurován a znovu složen. I poté byl ozdobou silnic při víkendových vyjížďkách.

V roce 1994 udělili vrcholní představitelé automobilky Rolls Royce Allenovi cenu s názvem „Spirit of Ecstasy“ (stejně se jmenuje slavná soška na kapotě vozu) vyrobenou z křišťálu jako ocenění za nejdelší vlastnictví vozu Rolls Royce. V roce 2005 měl na svém voze najeto pouhých 270 tisíc kilometrů (170 000 mil). Jistě by najel ještě několik dalších kilometrů, ale Allen v tomto roce bohužel zemřel.

Tím ale příběh nekončí. Protože měl tenhle pán docela dost našetřeno, a protože byl vášnivým fanouškem automobilky Rolls Royce, věnoval ještě před smrtí 1 milion dolarů místnímu muzeu historie, aby vytvořilo novou expozici věnovanou právě této automobilce. Jako hlavní hvězda této expozice dnes září právě jeho Piccadilly P1 Roadster, který muzeu odkázal. Teď si tento kus historie bude moci prohlédnout každý, kdo o to bude stát.

Krásný konec jednoho malého příběhu. Mám pravdu? A neříkejte mi, že teď nemáte na tváři úsměv. 🙂 Já rozhodně ano.

-AR-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.